Fotografia krajobrazu dla początkujących
Nieziemskie widoki zielonych pól, ośnieżonych gór czy jesiennych parków to idealne kadry, które możesz wydrukować w formie fotoobrazu na płótnie. Fotografując krajobraz możesz uchwycić piękno natury, które w formie fotoobrazu zostanie z Tobą na dłużej.
1.Odpowiedni sprzęt
Jeśli chcesz fotografować krajobrazy wyposaż się w dobry aparat oraz w miarę lekki, ale stabilny statyw i filtry. Zdjęcia krajobrazów najczęściej przedstawiają rozległe scenerie. Warto więc wyposażyć się również w obiektyw szerokokątny, który pozwoli na wykonanie szerokiego ujęcia. Dobry obiektyw szerokokątny to taki, którego ogniskowa jest krótsza niż 50 mm, najczęściej są to obiektywy z ogniskową 24 czy 28 mm. Przed wyprawą w naturę nie zapomnij również o naładowaniu akumulatorów. Pamiętaj, że obecne telefony komórkowe są w stanie wykonać zdjęcia tak wysokiej jakości, że tylko wprawne oko zauważy różnicę między dobrze zrobionym zdjęciem z Twojego telefonu a profesjionalnym sprzętem.
2. Odpowiednie światło
Jednym z ważniejszych elementów w fotografii krajobrazu jest światło. Fotografując latem w południe, możesz liczyć na ostre słońce, które sprawi, że nawet najpiękniejszy krajobraz wyjdzie na zdjęciu płaski. Warto więc wybrać się w plener godzinę po wschodzie słońca lub tuż przed jego zachodem. W tych momentach promienie tworzą delikatniejsze cienie, tym samym podkreślając piękno krajobrazu, którego zdjęcie możesz zamienić na obraz na płótnie.
3. Stosuj zasadę trójpodziału
Zasada trójpodziału początkowo stosowana była w malarstwie, jednak z czasem zaczęto wykorzystywać ją również w fotografii. Reguła trójpodziału jest bardzo prosta, wystarczy, że podczas robienia zdjęcia wyobrazisz sobie, że jest ono podzielone w poziomie na trzy równe części, taki sam podział musisz zastosować w pionie. Tym sposobem powstanie dziewięć sektorów. Wykonując zdjęcie postaraj się umieścić najważniejsze elementy w miejscach, w których przecinają się linie lub w sektorach, które te linie tworzą. W fotografii krajobrazu ważne jest jednak to, aby zwracać uwagę na układ elementów, gdyż każdy fotograf ma inną wizję zdjęcia.
Nie zapominaj, że w fotografii krajobrazowej liczy się dobry moment. Wymaga ona planowania oraz nieco cierpliwości. Planując podróż podczas, której chcemy fotografować warto sprawdzić w jakich godzinach jest najlepsze światło oraz jaka będzie prognozowana pogoda. Ważne jest, aby chcąc wykonywać profesjonalne zdjęcia krajobrazów umieć odpowiednio ustawić przysłonę, ogniskową oraz filtry oraz, aby wcześniej znaleźć informację o miejscach, które w danej lokalizacji warto uwiecznić na zdjęciu.